Netykieta

Netykieta, czyli internetowy savoir vivre to zbiór zasad przydatnych w przypadku uczestnictwa w internetowych projektach społecznościowych, forach, chatach i innych serwisach, zawierających treści generowane przez użytkowników. Także na stronie Barilla radzimy kierować się zasadami netykiety dla wspólnego dobra wszystkich użytkowników. Notoryczne przekraczanie jednej lub kilku reguł będzie skutkowało ocenzurowaniem postów lub, w poważniejszych przypadkach, usunięciem zarejestrowanego użytkownika.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy pisać tutaj.

1. Aby zrozumieć styl konkretnych wpisów i nie publikować komentarzy będących nie na miejscu, warto przeczytać te opublikowane wcześniej. Można wówczas poznać temat oraz sposób jego potraktowania przez społeczność.

2. Przed zadaniem pytania upewnij się, że odpowiedź nie znajduje się już w sekcji Często Zadawane Pytania.

3. Pisząc komentarz pamiętaj, aby był on spójny i opisywał zawartą w nim myśl w sposób jasny i bezpośredni. Nie powtarzaj się, nie przedłużaj, nie pisz zbyt dużo. To częsta pokusa, powtarzać tę samą treść czy "zasypywać" forum komentarzami. Zanim "zarzucisz" wiadomościami daną sekcję upewnij się, czy na pewno to, co chcesz napisać zainteresuje innych użytkowników.

4. W tytule i treści wiadomości nie używaj tylko wielkich liter. W sieci są one równoznaczne z podniesionym tonem głosu, a tego rodzaju "wykrzykiwanie" jest wyjątkowo nie na miejscu.

5. Nie odchodź od tematu; mimo że czasem takie zachowanie jest dopuszczalne, gdy dodasz tag [OT] (tzn. "out of topic", czyli "poza tematem") w tytule swojej wiadomości, to jednak nie należy uważać tego za obowiązującą zasadę.

6. Odpowiadając na dany komentarz podkreśl, jeśli to absolutnie konieczne, istotne jego  części w celu ułatwienia zrozumienia tym, którzy go nie czytali, jednak nigdy nie cytuj całego komentarza, na który odpowiadasz.

7. Może się zdarzyć, że przeczytamy rażące nas treści, jednak zanim zareagujesz, dobrze się zastanów. Jesteś pewien, że to objaw agresji? Czy to naprawdę polemika, czy może tylko żart? To zachowanie umyślne, czy jakiś banalny błąd? Dobrze zrozumiałeś zwyczaje i język tego "miejsca"? Warto odpowiadać od razu, czy może lepiej zaczekać na odpowiedź kogoś innego? Możliwe, że najlepszą odpowiedzią będzie cisza albo wiadomość prywatna? Wiele kontrowersji wybucha w wyniku nieporozumienia, lecz gdy już pojawi się problem ostrej wymiany zdań, bardzo trudno go usunąć. Lepiej zastanowić się nad tym wcześniej.

8. Należy unikać ostrej wymiany zdań, tj. osobistych dyskusji, które mogą przekształcić się w sieci w trudne do opanowania kłótnie. Lepiej nie przenosić na forum publiczne żadnych osobistych dyskusji, zwłaszcza jeśli mogą budzić kontrowersje. Nie zamieszczaj wiadomości pozbawionych treści pożytecznych dla wszystkich lub takich, w których zdecydowanie opowiadasz się za jednym lub drugim uczestnikiem dyskusji.

9. Nigdy nie zamieszczaj bez wyraźnego pozwolenia autora treści wiadomości mailowych lub prywatnych.

10. Bądź nietolerancyjny w stosunku do osób popełniających błędy składniowe czy gramatyczne. Niemniej jednak, osoby piszące zobowiązane są do redagowania własnych wiadomości w sposób umożliwiający ich zrozumienie całej społeczności.

11. Jakikolwiek tekst użytkownika zawierający treści obraźliwe czy dyskryminujące względem idei, płci, rasy, religii będzie natychmiast usuwany, a jego autor będzie pozbawiony dostępu do sieciowej społeczności.