Gotowanie idealnego makaronu

Gotowanie idealnego makaronu

Porady Barilla

Makaron Barilla produkowany jest z najwyższej jakości pszenicy durum, dzięki której ma wspaniały smak, złocisty kolor i jest zawsze "al dente". Z makaronu gorszej jakości podczas gotowania uwalnia się dużo skrobi co sprawia, że woda staje się mętna, a makaron traci swój kształt i strukturę. Nasz makaron nie traci skrobi podczas gotowania, dzięki czemu doskonale łączy się z sosem i jest świetnym nośnikiem smaku.

Gotowanie idealnego makaronu

Nie wszystkie makarony są takie same.
Jakość makaronu zależy od jakości składników. Prosty test gotowania powie ci, czy makaron którego używasz jest dobrej jakości. Jeśli na wodzie nie zbiera się szum podczas gotowania, woda po ugotowaniu makaronu jest przejrzysta, a sam makaron ma piękny złoty kolor, to musi być Barilla.
Woda, woda, woda.
Większość ludzi używa za małego garnka lub za mało wody do gotowania makaronu. Podstawowa zasada to jeden litr na 100 g makaronu.
Sól.
Solenie wody podnosi smak makaronu. Dodaj sól jak tylko woda osiągnie temperaturę wrzenia, ale tuż przed wrzuceniem makaronu. Najlepsze proporcje to 7 g soli na 1 litr wody.
Oliwa i woda nie mieszają się.
Do makaronu wysokiej jakości takiego jak Barilla, nie ma potrzeby dodawania oliwy. Pokryje ona jedynie makaron cienką warstwą przez co sos, zamiast łączyć się z makaronem, będzie z niego spływał. Makaron złej jakości może potrzebować dodatku oliwy, ponieważ uwolniona skrobia powoduje sklejanie.
Nie przelewaj makaronu po ugotowaniu zimną wodą.
Jeśli jest to makaron Barilla, absolutnie nie ma potrzeby przepłukiwania. Podczas gotowania naszego makaronu, uwalniana jest tak niewielka ilość skrobi, że makaron nie skleja się. W rzeczywistości płukanie usuwa z makaronu cienką powłokę skrobi, dzięki której sos idealnie przylega do makaronu.
Al dente.
Makaron należy gotować "al dente". Dosłownie znaczy to "na ząb", czyli taki stopień ugotowania, że makaron stawia opór zębom podczas gryzienia. Najlepiej gdy makaron ugotowany al dente połączymy na patelni z sosem podgrzewając całe danie.
Łączenie makaronu z sosem.
Włosi przeważnie używają mniej sosu niż my. To dlatego, że smak makaronu jest dla nich równie ważny jak i sosu. Więc jeśli używasz dobrego makaronu, nie zatapiaj go w sosie. Ogólną zasadą jest, aby używać wagowo tyle samo sosu co makaronu, a po ugotowaniu wrzucić makaron do podgrzanego na patelni sosu i całość wymieszać. Jednakże sos typu pesto może być dodawany bezpośrednio do gorącego makaronu, gdyż nie wymaga podgrzewania. Wystarczy wyłożyć nieco pesto na świeżo ugotowany makaron i wymieszać. We Włoszech istnieje ponad 300 rodzajów makaronu, często charakterystycznych dla danego regionu. Różne kształty pasują do różnych sosów. Na przykład krótki makaron penne, dobrze łączy się z cięższymi sosami mięsnymi i warzywnymi. Pappardelle pasuje do gęstych, śmietanowych sosów, a cannelloni jest idealne do zapiekania.
Prawdziwy makaron wytwarza się z pszenicy durum.
Ze zmielonych ziaren pszenicy durum uzyskuje się semolinę, która jest powszechnie uznawana za najlepszy surowiec do produkcji makaronu. Makaron Barilla jest wykonany w 100% z najwyższej jakości pszenicy durum.